Arduino ile Kalp Atışlarının Hesap Edilmesi

Arduino ile sağlık alanında yapabileceğiniz onlarca projeden biri olan kalp atışlarının ölçülmesi , kalp grafiğinin çıkarılması şuanda bahsedeceğimiz sensör ile yapılması mümkün. Projemiz geliştirilmeye açık olduğundan dolayı programlama bilginiz olması halinde bluetooth ile telefonunuza yada belli aralıklarla bilginin online gönderilmesini yapabilirsiniz. Hatta Processing programını bilgisayarınıza yükleyerek ölçtüğünüz değerin GRAFİĞİNİ çıkarabilirsiniz. Bu dediğim projeler ile ilgili onlarca örneği internette bulabilirsiniz.

kalpatissesnsoru

Bu sensör geçen yıl 25 dolar civarında satılıyorken , çinliler kopyalamayı başarmış şuanda 2,5 dolar civarında alabilirsiniz.

Sensör elinize ilk geldiğinde  alttaki örnek kodu indirmenizi tavsiye ederim. İndirdiğiniz örnek kodlarını arduinonuza yüklediğinizde alttaki adımları uygulayarak Kalp atışlarınızı ölçebilirsiniz.

kalpatisi

Siyah bir bandaj yada bant üzerine elektronik devresi arkadaya gelecek şekilde yerleştirin. kalpatisi1

Yerleştirdiğiniz sensörü parmağınızı çok sıkmadan sarın.

kalpatisi2

Devremizde iki adet LED var bunlardan 13. pine bağlı LED  her kalp atışında yanıp söner. 5. Pine bağlı olan LED ise kalp atışı esnasında sensör yavaş yavaş artış gösterdiğinden dolayı PWM kullanılarak animasyonlu yanıp söner.

 

Programımız sensörün üzerinde yazan websitesinde kendi yayınladığı programı bilgisayarınıza indirmektir. İndirdikten sonra program dosyasını açtığınızda Arduino IDE de birden fazla pencerede programın yardımcı dosyaları açılır. Hiç bir değişiklik yapmadan direk yükleyerek ilk deneyiminizi edinebilirsiniz.

kalpatisi4

 

Programı indirme linki

https://github.com/WorldFamousElectronics/PulseSensor_Amped_Arduino

Bir Cevap Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

'