Arduino klon mu yoksa orjinal mi almalıyım ?

Arduinoya yeni başlıyanlar için küçük bir hatırlatma yazmak istedim. Arduino almaya karar verdiğinizde açık kaynak olduğundan dolayı önüne gelen arduino modellerini basmış ve satışa sunmuş özellikle çinliler.

Piyasada herhangi arduino modelinin değişik  kalitesinden bulabilirsiniz. Bulunur bulunmasına ama arasındaki fark nedir sorusu aklınıza gelebilir. O zaman buyrun başlıyalım.

Normalde arduinonun asıl üreticileri avrupada bulunuyor ve kullandıkları malzemeler baya kaliteli. Bundan dolayı Arduino Uno yu adamlar 35 Euroya satarken çinden alınan bir modeli 8-9 dolara almanız mümkün ama kullanılan malzemelerin kalitesi kendisini belli ettirecektir.

Aslında  piyasada 3 çeşit arduino kalitesi mevcut bunlardan birisi avrupa versiyonu ben ona hiç yaklaşamadım yaklaşabilen varsa tavsiye ederim . Diğeri Çinde üretilmiş olan farklı firmaların piyasaya sürdüğü kalite bu arduino orjinali gibi olmasa baya kalitelidir(Sonuçta bir marka ile piyasaya sürüyor). En son olarak çinli adamların birebir kopyaladığı ve çok kalitesiz malzemelerin kullanıldığı modeller.

İyi de eğer iş görüyorsa neden çin malı kalitesiz.

Kullanılan malzemeler o kadar kötü ki elinize pin aldınız arduinoya 5-10 defa takıp çıkarınca arduinomuzun Dişi pinleri bozuluyor . Eğer ben bunun çaresine bakabilirim diyorsanız ikinci noktam önemli Kullanılan malzemeden dolayı  bu çin malı arduinoların güç çıkışları diğer modellere göre çok düşük yani çinmalı 50mAh çıkış gücü verebilirke diğer kalitelerde bu 150mah kadar. Bunun da çaresine bakabilirim transistörlerle güç yükselticileri yaparım diyorsanız o zaman benim aldığım gibi 8 dolara ebay – dhgate- yada alibaba dan rahatlıkla alabilirsiniz. sonuçta çin malınada italya malınada aynı işleri yaptırabilirsiniz.

 

 

 

Boş zamanlarda arduino ile uğraşan kendi halinde bir Öğretmen.

Bir Cevap Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

'