Arduino nedir ? Nasıl kullanılır ? Çeşitleri nelerdir? ve Fiyatları ?

Arduino açık kaynak kodlu bir Elektronik platformdur. Bu platform ile çok basit bir C programlama dili ile atmega çipini programlamaya yetecektir. Şuanda piyasada onlarca çeşiti mevcuttur, hatta isteyen olursa sitesinden baskı devre ve şemasını indirerek kendisi hazırlayabilmektedir.

Arduino ile gelen çiplerde bootloader yüklü olarak gelmektedir.Arduino işlemcileri atmel firmasının ürünleridir. Bootloader atmega çipini programlamak için yazılmış ve çipin epromuna kayıt edilmiş bir programdır.Bu program sayesinde yazdığımız program derlenir ve atmega çipine kayıt edilir. Eğer arduino boardunu  satın almadıysanız yada atmega çipi bootloaderlu değilse arduino sitesinden indirdiğiniz program sayesinde seri porttan bootloader yükleyebilirsiniz. Önemli ve ayrıcalıklı noktası PIC de yapabildiğiniz herşeyi çok küçük bir programlama bilgisi ile kısa zamanda gerçekleştirebilirsiniz. Piyasada satılan hemen hemen tüm moduller arduino ile uyumludur.

Kısacası arduino ile aklınıza gelebilecek herhangi projenin yapılması mümkündür. Projelerimizde bize lazım olacak PWM, ADC  … gibi özellikleri mevcut herhangi bir proje yapacağınızda 4- 5 satırla inanılmaz projeler yapabilir , devrelerinize renk katabilirsiniz.

Arduino fiyatlarına gelince , fiyatları bildiğiniz gibi Türkiye ‘de çok uçuk ama yurtdışından sipariş ederseniz 3 dolar ile 16 dolara normal arduino çeşitlerini bulabilirsiniz .

Aklınıza hemen ya sahte çıkarsa diye gelebilir.Aslında arduino açık kaynak olduğundan dolayı herhangi bir kişi baskı devresini çıkartarak kendi arduinosunu yapabilir. Orjinalini almak isterseniz bu fiyatlara x 2 diyebilirsiniz . Tabi bazı projesyonel modelleri var onlar ise 80 dolara kadar çıkıyor . dediğim gibi herşey size kalmış.

Hemen aklınıza şöyle bir soru gelmiş olabilir.

PIC PROJELERİNDE OLDUĞU GİBİ ARDUİNO ÇİPİ İLE KENDİ BASKI DEVRENİZİ VE PROJELERİNİZİ ARDUİNO BOARDUNU KULLANMADAN YAPMAMIZ MÜMKÜN MÜ ?

 

Arduino çipini eğer boarddan ayırmanız mümkünse (Arduino UNO gibi) kendi baskı devrenizi PIC lerde olduğu gibi direk devre kurarak kullanabilirsiniz. Bu soru ile ilgili websitemizde yayınlanan iki yazımızın linkleri aşağıdadır.

standalone

Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

arduino1

Yukardaki resimle ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Boş zamanlarda arduino ile uğraşan kendi halinde bir Öğretmen.

Bir Cevap Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

'