Arduino Pro Mini’yi Uno ile programlama

Arduino pro mini modeli piyasada bulunan en ucuz arduino modelidir.Bunun sebebi FTDI ara biriminin modele monte edilmediğinden dolayı.Fiyatı ise inanması zor olabilir ama 1,3 dolar ile 2 dolar arasındadır.

Fiyat performans değerlendirmesinin sorarsanız arduino UNO modelinde kullanılan atmega328 kullanılıyor tabiki atmega168 çipini kullanan modelleri de piyasada bulunabilir. Bu da bu modelin arduino UNO modelinden farkının olmadığını gösteriyor . Hatta bir fazlası ise Analog giriş ve çıkış pin sayısı 7 dir.

Arduino Pro mini modelleri iki farklı volt değeriyle geliyor, 3,3 volt ile 5 volt modelleri .

Arduino Pro mini modelini programlayabilmek için iki imkanınız var birisi FTDI programlayıcı almak diğeri ise elinizde bulunan UNO modeli.  Bağlanısını şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

pro_mini_UNO_baglantisi

Yukardaki bağlantıyı gerçekleştirdikten sonra ARDUİNO IDE programını açın ve alttaki şekilde Pro mini modelini seçin. Daha sonra programınızı yükleyebilirsiniz.

pro_min_bord_secimii

NOT: Yukardaki işlemi yaparken arduino UNO üzerindeki Atmega328 çipini çıkarmalısınız . Çıkarmadığınız takdirde kesinlikle program yükleyemezsiniz.

 

atmega_cikartilmis_UNO

 

 

Boş zamanlarda arduino ile uğraşan kendi halinde bir Öğretmen.

  1. Abdurrahman + 1 Şubat 2016 15:23

    Vaay bunu öğrendiğim iyi oldu 🙂

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

'