Arduinoya yeni başlayanlar için Modüller ( Shield )

Arduinoya yeni başlayanlar için arduino ile neler yapabilirsiniz sorusunu atlayarak modüllere giriş yapmak istedim ( Shield ) . Bu şekilde arduino ile neler yapabilirsiniz sorunuzun cevabını çok rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kısaca açıklama yapmada fayda var . Modüller ( Shield) projelerinizi gerçekleştirirken gerekli olan kontrolerlerin hazır olarak   piyasada bulunan halidir. Yani örnek vermek gerekirse networke bağlanmak istiyorsunuz normalde WİZNET5100 gibi onlarca entegre ile devre tasarlamak yerine  3-5 dolar ile işinizi halledebileceğiniz yardımcı kartlardır.

Öncelikle Arduino Shield larını guruplamak istiyorum .

  1. SENSÖRLER
  2. NETWORK SHIELD
  3. MOTOR KONTROL SHIELD leri
  4. GPS ve GSM SHIELD leri

 

  1. SENSÖRLER

Arkadaşlar arduino kullanırken kullanabileceğiniz onlarca sensör vardır bunlar hazır olarak piyasada rahatlıkla bulabilir ve arduinonuza bağlantı yaparak hemen projelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

LDR MODÜLÜ:

ldr_shieldLDR sensörünün kullanıldığı bu modülü almanızdan ziyade size tavsiye edeceğim kendi oluşturacağınız devredir . Ama kendi oluşturacağınız bir LDR ve bir dirençten oluşan devrenizin çıkışı analog olacaktır. Resimde gördüğünüz sensörün ise iki adet ayrı çıkışı mevcut hem analog hemde diğital olarak çıkış alabilirsiniz.

 

SICAKLIK MODÜLLERİ

sicaklik_shield Bu modülde kullanılan iki türlü ısı sensörü mevcut birincisi DALLAS 18B20 entegresi , diğeri ise TMP35 yada TMP36 ısı sensörü olabilir . Bu modülü alırken buna dikkat etmelisiniz. ( NOT: DALLAS entegresi daha kararlıdır . )

 

NEM MODÜLLERİ

Bu modülleri de üç  gruba ayırmak mümkün bunlar nem ve yağmur ve toprak nemi ölçme modülleri ( sensörleri ) Bu sensörlerin isimlerinden anlaşılacağı üzere su ile ilgili ölçümleri yapıyorlar.

yagmur_shield

Yağmur sensörü

dht11_shield

Nem sensörü

soil_shield

Toprak nem sensörü

 

GAS MODÜLLERİ

gaz_modulBu modüller onlarcadır bundan dolayı bu başlık altında bir resim paylaşarak piyasada bulabileceğiniz. Gaz sensörlerinin isimlerini paylaşacağım. Bu sensörler ile onlarca gaz türünü ölçmeniz mümkündür.    Gaz sensörü çeşitlerini buradan bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

HAREKET MODÜLLERİ

Bu sensörlerin bir kaç çeşiti var bunlar analog ve dijital çıkış verebiliyor . Dijital çıkış verenler X-Y ve Z düzlenmlerindeki hareketi algılayabiliyor bu sensörler arduinonuz ile kullandığınızda onlarca projeye imza atabilirsiniz. Örnek olarak ADXL345 ve MPU sensörleri . Diğer bir grup ise analog çıkış değeri vererek projelendirebiliyorsunuz ve bunlara  reed sensörleri deniyor.

 

reed_shield

 

mpu6050

 

MANYETİK ALAN SENSÖRLERİ

 

BASINÇ SENSÖRÜ

 

FLEX SENSÖRÜ

OPTIK SENÖRLER

 

2. NETWORK SHIELDS

Arduino ile yapacağınız projelerinizi network ve internet üzerinden kullanmka için kullanabileceğiniz bazı modülleri grupladım

Wiznet5100 ve Wiznet5200 çiplerinin kullanıldığı network shieldler ki bunların avantaşları diğer network modüllerinden daha fazladır.

arduino_ethernet_shield

 

enc28j60-ethernet

3. MOTOR KONTROL MODÜLLERİ

Motor kontrol modülleri arduino ile yürüyen aksam yapmak istediğinizde sizi kurtaracak modüllerdendir. Bu modüller ile Step motorlar , servo motorlar  ve DC motorları kontrol edebilirsiniz.  DC motorların kontrolünde bildiğiniz gibi bağlanmış DC motoru hem sağa hem sola döndürmeniz için gerekli olan H-Bridge sistemi modüllerde olduğundan dolayı rahatlıkla bağlanan DC motoru sağa ve sola döndürebilirsiniz.

motor_shieldmotor_shield1

4. GPS ve GSM MODÜLLERİ ( SHIELD )

Bu modüllerin kullanımı ile projelerimizin yer tesbiti , konum kontrolü , Mesajlaşma özelliği , Telefondan kontrol gibi onlarca özelliği eklemeniz mümkün . GSM modülleri alırken dikkat etmeniz gereken üzerinde bulundurduğu SIM kart ile haberleşme olanığını Türkiye de kullana bilmeniz için IMEI kaydının yapılmış olması gerekiyor. Bundan dolayı size tavsiyem Türkiye içerisinde bu modülleri satan şirketlerden almanızdır.  GPS modülü ise konum tesbiti için kullanılır  hatta projeniz hareketli ise onu istediğiniz konuma yönlendirebilir. konumunu gerçek zamanlı tesbit edebilirsiniz.

gps_shieldGSM_shield

Boş zamanlarda arduino ile uğraşan kendi halinde bir Öğretmen.

Bir Cevap Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

'