Bilgisayara Arduinoyu Tanıtma

Arduinoyu bilgisayarın usb girişine taktığımızda bilgisayara eğer tanıtmamışsak tanımasının imkanı yok . arduinonun kendi ana sayfasında arduinoya program yükleyebilmek için program vardır. Bu programın indirilmesi gerekmektedir.

Hangi arduino çeşitini kullandığınız önemli değildir hatta kendi yaptığınız arduino boardunu yada standalone moddaki yani sadece işlemci ve kristali kullanrak çok az malzeme kullanarak yaptığınız bu devrelerin dahi programlanması bu program sayesinde olacaktır. Ama bu programı indirdikten sonra çalıştırarak arduinoyu programlayamassınız. bundan dolayı Aygıt yöneticisinden bilinmeyen aygıta sağ tıklayıp driveri yüklemeyi seçmelisiniz.

driveryukle0

Aygıt yöneticisinden güncelleyi seçtikten sonra daha önce indirmiş olduğunuz, arduinom IDE programının içerisindeki driver klasörünü göstermeniz.

driveryukle

Driver kurulduktan sonra arduino programını kullanabilirsiniz .

driveryukle1

 

Açtıktan sonra aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

driveryukle2

 

Artık arduinonuza istediğiniz programı yükleyebilirsiniz . Programla birlikte gelen çok sayıda örnekler mevcuttur örnek olarak

Sketch>Basic> Blink daha sonra yapmanız gereken upload tuşuna basmak .

driveryukle3

 

driveryukle4

Program başarı ile yüklendi yazısını programın altındaki bölmede gösterecektir. En alttaki bölüme dikkat burada arduinomuz COM3 portuna bağlı görünüyor. Eğer bilmiyorsanız aygıt yöneticinizden arduino aygıtını bulup sağ tıklayıp özelliklerden bulabilirsiniz. programda yükleme yaparken eğer COM3 potunda değilse size hangi portta olacağını soracaktır.

Bir Cevap Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.