arduino1

Atmega328 ile arduino board hazırlama

Arkadaşlar bildiğiniz gibi arduino piyasada çokça bulunan bir platform değil  ama atmega çiplerine çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.Yada küçük bir proje yapmak istiyorsunuz ama elinizdeki arduino boardunu buna bağlamak istemiyorsanız.

 

Aynı anda iki adet arduino boarduna ihtiyacınız oldu ama elinizde sadece bir tane varsa. fazla uzatmadan KENDİ ARDUİNO BOARDUNUZU HAZIRLAYABİLİRSİNİZ.

Atmega çipini sadece 2 22pf kondansator ve 1 adet 16 Mhz kristal ile kurabilirsiniz , atmega chipine program yüklemek için çipi boarda takıp yükleme yapılır yada çipten bağlantılarla programlama yapılabilir.Bunu anlatmadan önce alttaki resimlere bir göz gezdirin. arduinopins

5 volt gerilim regulatorlu basit bir devre dizaynı aşağıdadır   standalone

Gördüğünüz gibi kendi arduinomuzu yapmamıza çok az kaldı :))    Şimdi sizinle küçük bir paylaşımda daha bulunacağım buda atmega328 veya atmega168 çipinin bacak bilgileri

arduino atmega328

Yukardaki resimde görüldüğü gibi ilk kutucuklar atmega çipinin gerçek pin haritasidır .   3. sıra  ve sonraki kutucuklar ise arduino bootloader yüklendikten sonraki pin haritasıdır.

arduino2

Şimdi yeni bir kavram daha gördük BOOTLOADER.

BOOTLOADER nedir?

Atmega çiplerinde bootloader bilgisayarda BİOS dur. Bu nedemektir kısaca anlatalım, Bilgisayarınız ilk çalıştığında önce BİOS çalışır daha sonra bilgisayar. Atmega çiplerinde ise önce bootloader çalışır daha sonra sizin programınız çalışmaya başlar. Bu şu demektir biossuz bilgisayar istediğiniz gibi  çalışmayacağı gibi bootloader sız atmega çipi istediğiniz gibi kolayca çalıştıramayacaksınız. (Aslına bakılırsa onlarca program yükleme yolu var ama en kolayı Arduino IDE olduğu için bu şekilde belirttim ). Bootloader atmega çipinde  bulunan hafızayı kullanmaktadır.

Peki yukardaki devreleri gerçekleştirdiysek o zaman buradan devam edelim .

Programlama yapmak için İki yol var ilki mevcut arduinonuzu köprü vazifesi gördürerek program yükleyebilirsiniz.

Arduino Kullanımı

1. yol    a :Körü vazifesi gördürmek için arduino uno kullanmanızı tavsiye ederim Arduino UNO modelindeki mikro işlemciyi çıkartarak tx-rx- reset ve 5volt bağlantılarını yaptığınızda istediğiniz programı yükleyebilirsiniz.

 1. yol    b: Mikro işlemcilere program yükledikten sonra çıkartarak projemizde kullanarak program yükleyebilirsiniz.

FTDI seri bağlantı aparatı kullanımı

2. yol : internette çokça bulunan FTDI entegreli seri bağlantı entegresine sahip USB aparatı alarak çözüme kavuşabilirsiniz.

Boş zamanlarda arduino ile uğraşan kendi halinde bir Öğretmen.

Bir Cevap Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

'