KS0180 128×64 Grafik LCD Kullanımı

Arkadaşlar bu haftaki pazar aktivitesini bu LCD ye ayırdım ama tüm pazarımı aldı . Aslında bu yazıyı yazmamdaki sebepte bu . İnternette saatlerce aramama rağmen herhangi bir kaynak ile karşılaşmadım. Her yerde bu LCD lerle ilgili değişik bilgiler vardı ve bu bilgiler malesef birbiri ile örtüşmüyordu, Sebebi bu LCD lerin herhangi bir standardı olmadığından dolayı onlarca model var.  Aslına bakarsanız bu yüzden pazar günümü rezil etti . Alttaki resimde ise bunun başarısı .

glcd2

Neyse konumuza dönecek olursak , Projelerinize inanılmaz bir görsellik katacaktır. Ama piyasada daha kullanışlı olan 2,4 inclik Nextion LCD ler kullanabilirsiniz.

128×64 GLCDnin pin sayısı tamı tamına 20  (Yuh be dediğinizi duyuyorum) Bağlantılarını yapmaya başladığımızda Arduinomuzda kullandığımız PİN sayısı tam 14  bu da eğer arduino UNO kullanıyorsanız size hareket alanı bırakmıyor diyebilirim . UNO bağlantılarını yaptığınızda;

Arduinonuzun 7 Pini sizin kullanımınıza kalıyor .Bunlar;

1 pin analog

6 pin dijital

Kalan pinleri devrenin yanına topladım bu sayede daha kolay kullanabileceğim.

glcdkalanpinler

Tabiki eğer Arduino MEGA kullanacaksanız bu sıkıntıların hiçbiri ile karşılaşmayacaksınız .

Bu LCD yi kullanmak için Arduino UNO ya LCD yi bağlamaktansa Resimde gördüğünüz gibi delikli pertinaksa ATMEGA328p entegresini yerleştirerek Küçük bir devre tasarladım. Bu tasarladığım devrenin üzerine LCD gelecek şekilde yerleştirdim.  Benim kullanabileceğim PINleri ise bir araya toplayarak daha kolay erişim sağladım. glcdatmega328 glcd_devrealt

 

LCDnin arduino UNO için bağlantı şeması aşağıdaki gibidir.

glcd_baglanti

 

glcd_unobaglanti

 

Bağlantılarını yaptıktan sonra geriye programınızı yüklemek kalıyor. Kullanımı o kadar zor olmadığını belirtmek isterim. Gerekli olan dosyaları buradan indirebilirsiniz. Bu dosyalar IDE 1.0.x sürümlerinde çalışmaktadır.

Boş zamanlarda arduino ile uğraşan kendi halinde bir Öğretmen.

 1. Alperen 23 Aralık 2017 16:19

  Bende ARDUİNO R3 var Ama hiçbir şey çıkmadı Devreyi defalarca denedim ama yok Ne yapabilirim?

  Cevapla
 2. Tan 18 Mayıs 2017 22:40

  Arduino Mega 2560 için nasıl peki?

  Cevapla
 3. Selcuk 19 Aralık 2016 13:07

  Bağlantıları http://arduinom.org/wp-content/uploads/2016/03/glcd_baglanti.jpg bu şekilde yaptım. Ancak LCD ekranındaki tüm noktalar siyah yanıyor. Nerenin hatalı olduğunu nasıl anlarım?

  Cevapla
 4. mert 24 Mayıs 2016 16:23

  DUE çalışır mı bu devre

  Cevapla
  • Arduinocu 25 Mayıs 2016 07:50

   Arduino UNO ve Nano ile denedim ama . Due ile denemedim bilemiyorum Kusura bakmayin

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

'