NodeMCU ile 1.8 Renkli TFT Kullanımı

Merhaba arkadaşlar bir pazar aktivitesi olarak yeni aldığım 1.8 inç Renkli TFT ekranı NodeMCU ( ESP8266-12E ) ile kullanılabilir mi diye araştırırken , yeterli bilgi olmadığını farkettim. (Farketmem çok çok uzun sürmedi 🙂 ) Gerekli kütüphaneyi buluncaya kadar bir kaç saatimi harcadım ama farkettim ki arduino için gerekli olan ST7735 kütüphanesinin aynısı bir kaç saatime yandım ama bu bilgiyi paylaşmak için değer diye düşünüyorum.

Konumuza dönecek olursak arduino için yazılmış olan ST7735 kütüphanesi ESP8266-12E tabanlı NodeMCU ile kullanmanız mümkün sadece yapılması gereken bağlantıları çok dikkatli bir şekilde yapmanız ve programda bir kaç satırı değiştirmeniz.

1.8 inçlik Renkli ekranın NodeMCU ya bağlantı şekli şu şekilde olmalı.

1.8 inç ST7735  NodeMCU ESP8266-12E
VCC 3.3 V
GND GND
CS D0
RESET D2
A0 D1
SDA D7
SCK D5
LED 3.3 V

 

Yukardaki bağlantıları yaptıktan sonra  kütüphaneyi indirmeniz gerekmektedir. Kütüphanemizi alttaki linkten indirebilirsiniz.

https://github.com/nzmichaelh/Adafruit-ST7735-Library

Kütüphaneyi indirdikten sonra içerisinde mevcut olan örneklerden birini arduino IDE programınızla açın . BU ADIM ÇOK ÖNEMLİ ALTTAKİ KOMUT SATIRINI BULUN


#define TFT_CS   10
#define TFT_RST  9 
#define TFT_DC   8


ALTTAKi ŞEKİLDE DEĞİŞTİRİN


#define TFT_CS   16
#define TFT_RST  4 
#define TFT_DC   5

Bu değişikliği yaptıktan sonra artık programınızı NodeMCU ya yükleyebilirsiniz. Proje geliştirmeye tamamen açık ve hertürlü projelerinizde bu renkli TFT ekranı kullanabilirsiniz.

 

Boş zamanlarda arduino ile uğraşan kendi halinde bir Öğretmen.

Bir Cevap Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

'