Renkli Görsel Online Hava istasyonu

Merhaba arkadaşlar,

Bugünkü paylaşımım online hava istasyonu üzerine olacak. Bu proje 1-2 saatimi aldı ama buna değdiğine inanıyorum. Projemiz şu şekilde,

İnternet üzerinden (http://openweathermap.org) elde ettiğimiz API key ve şehir kodunu aldıktan sonra projemiz hava tahminini alıyor ve renkli ekranda bunu gösteriyor . Gösterirken havanın durumuna göre ekranda BULUTLU, GÜNEŞLİ, RÜZGARLI, AY gibi animasyonlarlar ile çok çekici bir hal alıyor.

Projemizde bir adet ESP8266-12E kullanan WeMOS D1, WEMOS mini, NodeMCU, LOLİN  gibi geliştirme kartlarından biri ile 1,8 inçlik TFT ekrana ihtiyacınız olacak. Program tamamen geliştirmeye açık olduğundan dolayı istediğiniz değişiklikler yaparak projenizi daha mükemmel hale getirebilirsiniz.

Projenin adımlarına geçmeden önce daha önce paylaştığım şu projeye bakabilirsiniz.

İnternetten Hava Durumunu alan Projemiz(Güncellendi)

Bağlantı şekli

1.8 inç ST7735  NodeMCU ESP8266-12E
VCC 3.3 V
GND GND
CS D0
RESET D2
A0 D1
SDA D7
SCK D5
LED 3.3 V

 

Ayrıntılı adımlar şu şekildedir.

Öncelikle  https://home.openweathermap.org/ adresine girerek bir kullanıcı adı oluşturmamız gerekmektedir. Kullanıcı adı oluşturduktan sonra API keyi almamız gerekmekte. bu siteden bulunduğumuz şehirin kodunu da almamız gerekiyor ki projemiz girdiğimiz şehrin hava durumu raporunu bize göstersin.

Birinci adımda kayıt olduktan sonra API Key i bir yere kayıt edin

onlinehavadurumu1

İkinci adımda Hava durumunu almak istediğimiz şehri arattırmak.

onlinehavadurumu2

3. Adımda ise arattığımız şehrin kodunu URL den almamız gerekiyor. KONYA için şehir kodu 306571 dir.

onlinehavadurumu4

 

Şimdi bu proje için gerekli adımları sizinle paylaşalım.

Kütüphanelerimiz

Adafruit GFX: https://github.com/adafruit/Adafruit-GFX-Library

Adafruit ST7735: https://github.com/adafruit/Adafruit-ST7735-Library

Arduino JSON: https://github.com/bblanchon/ArduinoJson

  1. Programımızı yükledikten sonra ilk çalıştırdığınızda alttaki şekildeki seri monitör ile karşılaşırsınız. Alttaki mesajda belirtilen projeniz Access Point  olarak çalışmaya başladığıdır.

2. Adımda ise Access Point olarak tanımlanan projeniz bilgisayarınızın WİFİ arama ekranında görünmeye başlar , sizin yapmanız gereken bu ağa bağlanmanızdır.

3. Adımda ise Ağa bağlandığınızdan dolayı otomatik olarak (HOTSPOT gördüğünden dolayı) Explorer açılarak alttaki ekran ile karşılaşırız.  Bu ekranda ilk seçeneği yani CONFIGURE WIFI butonuna tıklanır. Amaç Projenizin ağa bağlanmasını sağlamanızdır.

 

 

4. Adımda ise Alttaki gibi etraftaki ağların listesi gelir sizin yapmanız gereken  birine tıklayarak şifresini girip bağlanmanızdır.

5. Yukardaki adımları takip ederken ve şifresini girdiğiniz ağa bağlanırken alttaki şekilde seri Pencereden adımları kontrol edebilirsiniz.

 

6. Ağa bağlandıktan sonra alttaki şekilde explorerdan mesaj alırsınız. Bu mesaj ayarlarınızın sağlıklı şekilde yapıldığını gösterir.

Yukardaki adımları ilk kullanıma başladığınızda yapmanız gerekmektedir. Daha sonra projenize herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur. AMA  PROJENİZİN BAĞLANDIĞI AĞIN ADI YADA ŞİFRESİ DEĞİŞTİĞİNDE YADA FARKLI BİR AĞA BAĞLANMASINI İSTEDİĞİNİZDE KENDİSİ OTOMATİK OLARAK AP MODA GEÇER VE SİZİN YENİ AĞ DEĞERLERİ GİRMENİZİ BEKLER.

openweathermap.org sitesine bağlanarak bilgileri alırken seri pencereden şu şekilde mesajlar alırsınız.

Ana meselemize dönecek olursak bu ayarları yaptıktan sonra Ekranımızda alttaki şekilde mesaj alırsınız Bu hata mesajı değildir aksine projenizin mükemmel şekilde çalıştığını gösterir. Yukardaki ayarları yaptıktan yaklaşık 30sn sonra projeniz çalışmaya ve bilgileri size göstermeye başlayacaktır.

Bu arada KONYA donuyor altta gördüğünüz değer  20 Aralık 2016 tarihinde çekilmiştir. 🙂

PROGRAMIMIZ

Boş zamanlarda arduino ile uğraşan kendi halinde bir Öğretmen.

Bir Cevap Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

'