Projelerinizdeki çıkışların grafiksel takibi ( Processing )

Projelerimizi gerçekleştirdikten sonra eğer çıkışları bilgisayarınızdan kontrol ediyorsanız bunu görselleştirebilirsiniz. Aslına bakarsanız başlık ile anlatmak istediğim konu arduino sketch programı gibi ektra bir program olan PROCESSING programı .

Programımız genellikle görsel programlamada kullanılan processing dili arduino sketch programının atasıdır. Processing programı için hazırlanmış onlarca kütüphane vardır. Bu kütüphaneler ile Processing programını çok geniş yelpazede kullanabilirsiniz.

Bu programı arduino ile nasıl kullanabiliriz bunun üzerinde durmak istiyorum. Çncelikle  Processing programını buradan indirebilirsiniz  http://www.processing.org . İndirdikten sonra program java üzeri çalıştığından dolayı java programına ihtiyacınız olacak. Programı indirdikten sonra zip dosyasını açarak direk kullanamaya başlıyabilirsiniz.

Arduino projelerini yaptıktan sonra seri monitörden aldığımız ve girdiğimiz veriler için processing programı ile görsellik katabiliriz.Programın uzantısı PDE dir ve piyasada arduino ile birleştirilmiş onlarca proje mevcut.

Programı Örnek olarak şu şekilde kullanabiliriz.

Nabız ölçme devresi için grafik arayüzü veya Renk ölçme devresi için RENK arayüzü yada grafik arayüzünden arduino projenizin kontrolü.

 

 

Boş zamanlarda arduino ile uğraşan kendi halinde bir Öğretmen.

Bir Cevap Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

'