Renkli Hava İstasyonu ve Saat Animasyonu

Merhaba arkadaşlar bugün daha önce 1.8 inç TFT ekran ile yapılan Hava istasyonu projemizi biraz daha geliştirerek çok daha güzel bir arayüze sahip bir projeyi gerçekleştirdim.

Bu projemiz şu şekilde çalışıyor.

Projemize ilk defa enerji verildiğinde etraftaki ağları algılıyor ve daha önce tanımlanmışsa otomatik olarak bağlanıyor. İnternet üzerinden saat,tarih ve hava durumunu 1.8 inç ST7735 çipli ekranda güzel animasyonlar ile sunuyor. Eğer projemiz etrafta ağ bulamazsa kendini Access Point olarak tanımlıyor ve size yeni bir ağ tanımlamanız için beklemeye alıyor.

Projemizde Kullanılan Malzemeler

  1. WeMos D1
  2. 1.8 inç ST7735 çipli Renkli TFT Ekran

 Projenin alttan görünüşü.

Projenin Üstten görünüşü.

 

Resimlerde de gördüğünüz gibi WeMos D1 in arkasına TFT ekranı Silikon tabancası ile sabitledim. Sebebini sorarsanız  elimde olan WeMos geliştirme kartını kullanmadığımdan yerden tasarruf etmekti . İkinci adım olarak güzel bir kutu ve güç kaynağı ayarlayarak daha ilgi çekici hale getirmek olacak. Projemiz aynı zamanda program güncellemesini kablosuz yapabilmektedir.

Projemiz hava bilgisini openweather.org sitesinden alıyor bundan dolayı kullanıcı oluşturmanız ve API kodu alarak programda belirtilen yerlere girmeniz gerekmektedir. Bu aşama için takip etmeniz adımlar aşağıdaki gibidir.

 

Öncelikle  https://home.openweathermap.org/ adresine girerek bir kullanıcı adı oluşturmamız gerekmektedir. Kullanıcı adı oluşturduktan sonra API keyi almamız gerekmekte. bu siteden bulunduğumuz şehirin kodunu da almamız gerekiyor ki projemiz girdiğimiz şehrin hava durumu raporunu bize göstersin.

Birinci adımda kayıt olduktan sonra API Key i bir yere kayıt edin

onlinehavadurumu1

İkinci adımda Hava durumunu almak istediğimiz şehri arattırmak.

onlinehavadurumu2

3. Adımda ise arattığımız şehrin kodunu URL den almamız gerekiyor. KONYA için şehir kodu 306571 dir.

onlinehavadurumu4

 

Şimdi bu proje için gerekli adımları sizinle paylaşalım.

Kütüphanelerimiz

Adafruit GFX: https://github.com/adafruit/Adafruit-GFX-Library

Adafruit ST7735: https://github.com/adafruit/Adafruit-ST7735-Library

Arduino JSON: https://github.com/bblanchon/ArduinoJson

  1. Programımızı yükledikten sonra ilk çalıştırdığınızda alttaki şekildeki seri monitör ile karşılaşırsınız. Alttaki mesajda belirtilen projeniz Access Point  olarak çalışmaya başladığıdır.

2. Adımda ise Access Point olarak tanımlanan projeniz bilgisayarınızın WİFİ arama ekranında görünmeye başlar , sizin yapmanız gereken bu ağa bağlanmanızdır.

3. Adımda ise Ağa bağlandığınızdan dolayı otomatik olarak (HOTSPOT gördüğünden dolayı) Explorer açılarak alttaki ekran ile karşılaşırız.  Bu ekranda ilk seçeneği yani CONFIGURE WIFI butonuna tıklanır. Amaç Projenizin ağa bağlanmasını sağlamanızdır.

 

 

4. Adımda ise Alttaki gibi etraftaki ağların listesi gelir sizin yapmanız gereken  birine tıklayarak şifresini girip bağlanmanızdır.

5. Yukardaki adımları takip ederken ve şifresini girdiğiniz ağa bağlanırken alttaki şekilde seri Pencereden adımları kontrol edebilirsiniz.

 

6. Ağa bağlandıktan sonra alttaki şekilde explorerdan mesaj alırsınız. Bu mesaj ayarlarınızın sağlıklı şekilde yapıldığını gösterir.

Yukardaki adımları ilk kullanıma başladığınızda yapmanız gerekmektedir. Daha sonra projenize herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur. AMA  PROJENİZİN BAĞLANDIĞI AĞIN ADI YADA ŞİFRESİ DEĞİŞTİĞİNDE YADA FARKLI BİR AĞA BAĞLANMASINI İSTEDİĞİNİZDE KENDİSİ OTOMATİK OLARAK AP MODA GEÇER VE SİZİN YENİ AĞ DEĞERLERİ GİRMENİZİ BEKLER.

openweathermap.org sitesine bağlanarak bilgileri alırken seri pencereden şu şekilde mesajlar alırsınız.

Programımda hala hatalar mevcut üzerinde çalıştıkça değişiklikler yapacağım. Kolay gelsin Programı alttaki linkten indirebilirsiniz.

https://github.com/halilbaris/saattarih_TFT_hava

Boş zamanlarda arduino ile uğraşan kendi halinde bir Öğretmen.

Bir Cevap Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

'