servoacilmis

Servo Motoru Hackleme

Arkadaşlar servo motor istenilen 0-180 derece yada 0-360derece  arasında istediğiniz posisyona gelen motorlardır, normalde servo motorlar robot kollarında kullanılır yada bir robot düşünün robotun kafasına kamera yerleştirilsin sağa yada sola dengeli hareket etmesi çok önemlidir. Servo motorların bir diğer özelliği çok yüksek torka sahip olmalarıdır. Bu yüksek güçlü motorları sumo robotun tekerleklerinde  kullandığınızı bir düşünün,ağır olması sizin için bir sıkıntı arz etmeyecektir ama bu motorların sınırlı hareket kabiliyeti vardır. Adımları takip ederek sizde elinizdeki step motoru hackleyebilirsiniz.

Elimizde bulunan servo motor açıldıktan sonra bu görüntü olacaktır, üstteki resimde 3 kablo servonun içerisindeki potansiyometreye gider bizim yapmamız gereken bu potansiyometrenin direncini ölçmektir

 

measure

Burada örnek olması açısından ekledim

servodirenc

Ölçülen Potansiyometre değerini ikiye bölüp iki aynı direnç birbirine şekildeki gibi bağlanır .(mesela 5kohm pot ölçüldü 2,5kohmluk iki direnç birbirine bağlanır)

servodirenckilif

 

Potansiyometrenin kablolarını lehimlendikleri yerden çıkarın ve bu kabloları daha önce yaptığımız bağlanmış olan dirençleri; iki ucuna potansiyometreden çıkardığımız iki uç ve dirençlerin bağlantı noktasına potansiyometrenin orta ucu lehimlenir.

servometal

 

 Bu resimde de görüldüğü gibi çarkların bağlandığı potansiyometrenin hep hareket etmesi durmaması için durdurucu metal kısım iptal edilmelidir.

servocark

servocark2

servocark3

servocark4

 

Boş zamanlarda arduino ile uğraşan kendi halinde bir Öğretmen.

  1. admin 14 Eylül 2015 09:12

    Enteresan bır bılgı Teşekkürler

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

'