ST7735 1.8 TFT Ekranın Kullanımı

Son zamanlarda popüler olmaya başlayan 1.8 inçlik TFT ekranının elime geçmesi için can atıyordum,hakikaten de elime ulaştığında ne kadar kullanışlı olduğunu fark ettim. Bu yazımızda ST7735 IC li 1.8 inçlik ekranı arduinomuz ile nasıl kullanabiliriz bunun üzerinde durmak istiyorum.

Aslına bakarsanız benim favorim nokia 5510 ekranıydı ama bu TFT ekranı elime aldığımda kullanım kolaylığı açısından fikrimi değiştirdim. Bu TFT ekran SPI üzerinden arduinomuza bağlanıyor ve istediğiniz her işi yaptırabiliyorsunuz. Hatta TFT ekranın arkasında bulunan SD kart yuvasından resimleri ekrana yazdırabilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız projelerinizin çok daha ilgi çekici olacağına inanın.

TFT ekranın çözünürlüğü 128×160 piksel buda resimlerinizin çok rahat olarak ekranda görünmesini sağlayabilirsiniz. Görüntü kalitesine gelince yaklaşık olarak 262,144 (16bitlik renk derinliği) renk gösterebiliyor.

Bağlantı şekli aşağıdaki gibidir.

LED 3.3V
SCK D13
SDA D11
A0 D8
Reset D9
Cs D10
GND GND
VCC  5v

 

Bağlantıları yaptıktan sonra arduino IDE ile standart gelen TFT kütüphanesinden kodu direk yükleyerek çalıştırabilirsiniz. Ama projelerinizde daha komplex grafikler kullanmak için değişik bir kütüphaneyi yükleyerek bu TFT ekranı istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Bu kütüphaneyi Library Manager , arama ekranına st7735 yazmanız ve adafruit st7735 kütüphanesini indirmeniz yeterli olacaktır.

Bağlantıyı yaptıktan sonra yeteri kadar pin boşta kalacağından istediğiniz projeyi çok rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Boş zamanlarda arduino ile uğraşan kendi halinde bir Öğretmen.

Bir Cevap Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

'