WeMos D1 mini Modül Yapımı

WeMos D1 mini son zamanlarda boyutunun küçük olması ve kablosuz iletişime olanak sağlamasından dolayı çokça kullanılan geliştirme kartlarından biridir. Piyasada geliştirme kartıyla satmaya çalıştıkları , Sıcaklık Nem modülü, DS18b20 modülü, Röle modülü, Lityum pil modülü, gibi modülleri çok yüksek fiyata satıyorlar. Eğer elinizde Röle , 18B20, DHT11 yada DHT22, OLED ekran ,RGB LEDiniz varsa nasıl yapacağınızı kendi yaptığım ve kullandığım modülleri Devre şemalarıyla paylaşmak istiyorum.

WeMos D1 mini Modülleri

Kullanılan bu modüller bir arada kullanılacağından kullanılan pin numaralarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

1.Röle Modülü

Projelerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz Bu modülün devre şemasını bir adet transistörü anahtarlama olarak kullanarak yapabilirsiniz.

Bağlantı Şeması

 

Bağlantı şemasını güzel bir dizayn ile birleştirdikten sonra alttaki şekilde bir modül sahibi olabilirsiniz.

2. Isı ve Nem Modülü (DHT11 veya DHT22)

Bu modülün hassas ölçüm yapmasını istiyorsanız DHT22 sensörünü tavsiye ederim. Bu sensör geliştirme kartınızla (OneWire) bir pin üzerinde iletişim sağlamaktadır.  Bu modülü Röle modülü ile birlikte kullandığımdan dolayı geliştirme kartına takılabilmesi için Headerlarını farklı kullandım.

Bağlantı Şeması

3. Pil Modülü

Projemizin hareketli olmasını sağlamak ve adaptörden bağlantısını kesmek istediğinizde ihtiyacınız olacağına inandığım bu modülü kendi yaptım.  Kullandığım batarya boyutundan dolayı 170mAhlik korumalı Lipo pil Bu modüle ek olarak şarj etmesini ve 5 volta çıkarmak için iki modül kullandım

  1. TP4056  Şarj ünitesi
  2. 1-5 Volt u 5 Volta yükselten (Boaster) yükseltici.

Kullandığınız bu modüllerin bağlantısını yaptıktan sonra, GNDyi WeMos D1 mininin GND ucuna 5volt çıkışı ile WeMos D1 minin 5 Volt pinine bağlanmalıdır.

 

Bu şekilde RGB modülü, OLED ekran modülü, DS18B20 ısı modülü , Motor Kontrol modülü gibi onlarca modül yapabilirsiniz.

 

 

Boş zamanlarda arduino ile uğraşan kendi halinde bir Öğretmen.

Bir Cevap Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

'