WeMOS D1’i Kablosuz Programlama

Akadaşlar piyasada yaygınlaşmaya başlayan ESP8266 çipi ile çalışan bu modülün kablosuz olarak programlanması mümkün aslına bakarsanız yaptığınız projelerinizin geliştirlmesinde inanılmaz bir kolaylık sağlayacaktır. Mesela bir robot tasarladınız bağlantıları yaptınız  ve çalıştırdınız, herseferinde ince ayarları yapabilmek için robotu elinize alıp bilgisayara takmanıza gerek kalmadan bulunduğunuz yerden wireless üzerinden program atabilirsiniz.

Yapmanız gereken WeMOS ile birlikte bilgisayarınıza PYTHON 2,7 sürümünü kurmanız daha sonrası arduino IDE bilginize kalıyor.

WeMOS ESP8266 D1 boardunuzu IDE ye kurduktan sonra BasicOTA örnekleri kendiliğinden gelecektir. Yapmanız gereken bunu boardumuza bilgisayara bağlı iken yüklememiz gerekmektedir. Daha sonra  yaptığınız herhangi projeyi yükleyebilirsiniz.

Bu adımı yaptıktan sonra bir daha kablosuz olarak boardunuza program atamazsınız . Bunu aşmanız için basicOTA programında kullanılan yaklaşık 10 satır kodu kendi programınızla birleştirmenizdir. Bu şekilde sınırsız bir şekilde kablosuz program atabilirsiniz.

BasicOTA sketchini yüklediğiniz zaman biraz bekledikten sonra tools menüsünden alttaki değişiklikleri yapmalısınız. (b maddesi BasicOTA kurulduktan sonra kendiliğinden gelecektir )

ota-ide-ota-upload-configuration

 

Daha fazla ayrıntı için

http://esp8266.github.io/Arduino/versions/2.0.0/doc/ota_updates/ota_updates.html

Boş zamanlarda arduino ile uğraşan kendi halinde bir Öğretmen.

Bir Cevap Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

'