Yaya ve Araç Dostu Tümsek

Hayatımızdaki en önemli yerlerden biri, trafik… Bu proje de trafikte yaşanan birkaç soruna çözüm sunuyor. Bu sorunlardan biri, yaya geçitlerinde yavaşlamayan araçlardır. Bir diğeri ise, kimi zaman aracları gereksiz yere hasar veren ve dengelerini bozan tümseklerdir. Bu proje her iki soruna da çözüm kaynağıdır. Sensörlü bir yaya geçidinde alınan veri doğrultusunda bir tümsek açılıp kapanmaktadır. Bu sayede hem yaya geçidine yaklaşan araçlar yavaşlamakta ve yayanın can güvenliği sağlanmakta, hem de araçlara gereksiz yere hasar verilmemektedir. İşte projenin detayları…

Gördüğünüz üzere bu prototipte bir push button yaya geçidinden veri almaktadır. Üzerinde bir ağırlık olduğunda butona basılmakta ve bilgi Arduino’ya ulaştırılmaktadır.

Burada da bir servo motor Arduino’dan gelen bilgiler doğrultusunda kontrol edilmekte ve tümseği yükseltip indirmektedir.

Prototipin bağlantı şeması:

Kodlar:


#include <Servo.h>

Servo servo;
void setup()
{
servo.attach(9);
pinMode(8, INPUT);
servo.write(35);
}

void loop()
{
if (digitalRead(8)== HIGH )
servo.write(70);
delay(100);
else
servo.write(35);
delay(100);
}

Not: Servonun pozisyon değerlerini servoyu kullanma(yapıştırma) yönü, tümseğiniz veya yerinizin kalınlığı gibi değişkenlere bağı olarak değiştirebilirsiniz.

Boş zamanlarda arduino ile uğraşan kendi halinde bir Öğretmen.

  1. mahmut 1 Kasım 2017 10:43

    çok güzel

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.